Jak na koupání vašeho psa

brown long coated small dog

Kdy má koupel psa opravdu smysl? Sporná otázka, kterou však lze snadno objasnit pomocí několika zásad týkajících se tohoto tématu.

Koupání psa: Kdy? A jak často?
Je příliš časté koupání pro mého psa zdravé?
Existuje alternativa ke koupání?

Zejména u plemenných psů nebo psů s dlouhou srstí se často doporučuje pravidelné koupání. Pro správnou péči o srst se obvykle doporučuje také speciální šampon. Ale opravdu děláte svému čtyřnohému příteli dobře, když ho tak často koupete nebo tím u svého psa vyvoláváte dermatologické zdravotní problémy?

Lepší kartáčování místo koupele
Suché nečistoty a špínu lze dokonale vyčesat speciálními kartáči, které by měly být přizpůsobeny typu srsti vašeho psa. A obvykle bez zanechání zbytků! Pokud je pes mokrý a špinavý, můžete ho osušit ručníkem a otřít. Většinou se s tímto problémem setkáte pouze v chladném a podzimním období.

Pokud psovi nečistoty ze srsti jednoduše vykartáčujete, šetříte jeho citlivou pokožku. Kůže je největším orgánem psa, tvoří 24 % jeho tělesné hmotnosti. Kůže psa se skládá ze tří vrstev: Spodní vrstva je podkoží, nad ním je škára a úplně nahoře je epidermis.

Na vrcholu epidermis psí kůže se nachází tenká vrstva kůže zvaná kalus. Chrání před bakteriemi, plísněmi a viry pronikajícími do pokožky, zabraňuje ztrátě vlhkosti pokožky a také poskytuje určitou odolnost proti chemickým vlivům. V epidermis se nacházejí také různé žlázy, včetně důležitých mazových žláz, díky nimž je kůže psa pružná a má mastný sekret, který přirozeně vyživuje a upravuje srst.

Příliš časté koupání ničí kožní bariéru psa
Nyní, když už máte trochu představu o tom, jak složitě funguje psí kůže, měli byste si dobře rozmyslet, zda svému psovi i nadále prokazujete službu příliš častým a zbytečným koupáním, nebo zda se jednoduše budete držet důkladného a pravidelného kartáčování. Neexistuje pes, který by neměl rád kartáčovací tahy. Koupání naopak u mnoha psů vyvolává panické reakce. Proto je důležité, abyste do vany položili podložku nebo ručník, aby si pes nemohl ublížit, když uklouzne. Totéž byste měli udělat před vanou.

Pokud musíte psa vykoupat, protože se vyválel ve staré rybě nebo v páchnoucím trusu jiných zvířat, měli byste se postarat o příjemnou atmosféru v místnosti, aby pes nepanikařil ještě více. Při výběru šamponu mějte na paměti, že by měl být k pokožce co nejšetrnější a pH neutrální.