5 důvodů, proč je rodina se psem šťastnější. Který vás přesvědčí?

person raising hand during daytime

Mít čtyřnohého miláčka znamená pro rodinu určitě i povinnosti a starosti, avšak pozitiva určitě vyhrávají. Nevěříte?

Pes vám může toho poskytnout opravdu hodně. Pravidelný pohyb je to nejmenší. Péče o psa určitě prospěje i vašim ratolestem. Věděli jste například, že při hlazení psa se ve zvýšené míře vylučuje hormon oxytocin? Právě ten vytváří pocit blízkosti, bezpečí a štěstí.

Zažene stres
Ať přijdete z práce či ze školy s jakoukoli špatnou náladou, pes vás od dveří bude vítat s radostí. Už jen pohled na něj odbourá alespoň kousek napětí, další z vás opadne, když ho pohladíte. Pes je věrný společník a neopustí vás ani v obtížných situacích. Díky němu nebudete stres dusit v sobě a ani špatnou náladu přenášet na své nejbližší. Automaticky se vám bude zvyšovat produkce hormonů štěstí.

Vylepšíte si kondici
Na procházku se musíte vydat minimálně dvakrát až třikrát denně, a to v každém počasí. Pravidelný pohyb se odrazí i na vaší postavě, výborně nastartuje trávení a také běhání v parku je najednou zábavnější. Nemusíte mít pak špatnou náladu, že se nevejdete do svých oblíbených kalhot. Potřebujete shodit kila po lockdownu? Vezměte k “venčení” i některého z příbuzných. Pokud si však vyjde celá rodina, utužíte vztahy. Navíc děti naučíte odpovědnosti, neboť o čtyřnohého miláčka je třeba postarat.

Zdravější děti
Mít pejska v rodině přináší i další benefit, zdravější děti a to je hned důvod k radosti. Studie ukázaly, že miminka, které vyrůstají v domácnosti se psem, bývají prochladlé spíše sporadicky než ty, které doma čtyřnohého mazlíčka nemají. Méně se u nich objevují i ​​alergie či astma. Kanadští vědci si myslí, že jsou za tím různé mikroorganismy, které přináší pes do domu. Právě tak se posilují bakterií ve střevní mikroflóře dítěte a následně i imunitní systém.

Ochrání vás
Loajálnost, ale i udržení tajemství, pes bývá často pro dítě dobrým kamarádem. Vaše ratolest se nikdy nebude cítit osamělé. Výhodou je i to, že pokud se spolu vyberou na procházku, bude dítě ve větším bezpečí, protože ho ochrání. Navíc jsou výbornými posluchači. Pokud si potřebuje nacvičit projev nebo jdete ve škole přednášet esej, klidně to trénujte před svým mazlíčkem.

Delší život
Majitelé psů žijí déle a zdravěji než ti, kteří ho nemají. Je to výsledek průzkum švédské univerzity v Uppsale a univerzity v americkém Stanfordu. Analyzovali údaje od 3,4 milionů lidí za období 12 let. Pokud máte psa, snižuje se totiž riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Za vším se skrývají pravidelné procházky.