Změna srsti u psů: správná péče a podpora

person holding short-coated brown dog

Línání je poměrně palčivým problémem u většiny psů. Zejména na jaře můžeme téměř každý den ze srsti našeho čtyřnohého kamaráda vyčesávat spoustu volných chlupů a zdá se, že to nekončí. Ale to je dobrá věc, protože když se dny zase prodlužují a my můžeme znovu nasávat více světla a slunce, teploty také stoupají a pes se připravuje na svůj letní kabát. Od konce března bychom tedy měli mít připravené kartáče a vysavače, protože duben a květen jsou nejveselejší měsíce.

Co mnozí neví? Srst se na podzim opět mění, protože tenká letní srst se vyměňuje za silnou zimní srst s teplou podsadou, aby pes v zimě nezamrzl. Takže kožešina v žádném případě jen nezhustne. V září, říjnu a listopadu se prolévá letní srst a vytváří se hustá zimní srst.

Jak dlouho trvá změna srsti?
U zdravého psa trvá změna srsti přibližně šest až osm týdnů. V závislosti na plemeni a věku psa je však možné očekávat mírně delší nebo kratší změnu srsti. Pokud se metabolismus psa s věkem zpomaluje, obvykle ho zaměstnává výměna srsti o něco déle a potřebuje speciální podporu, která mu stresující čas trochu ulehčí.

U psa hormonální rovnováha může také hrát roli. Například kastrovaní psi a feny by se měli línat podstatně více.

U štěňat trvá první změna srsti o něco déle. Měkká kožešina štěněte je zcela nahrazena kožešinou dospělých. To může začít již ve třetím měsíci, ale u některých plemen může začít později.

brown poodle puppy on brown floor tiles

Kolik srsti se můj pes zbaví?
Kolik srsti pes ztratí, když změní srst, závisí do značné míry na jeho plemeni a souvisejících vlastnostech srsti. Dlouhosrstá plemena, která mají také silnou podsadu, obvykle začínají línat dříve a zdá se, jako byste ze zbytků kožešiny mohli uplést celý svetr. Krátkosrstí psi, kteří kvůli svému původnímu původu nemají studenou izolační podsadu, přirozeně také ztrácejí méně srsti. V našich zeměpisných šířkách však rychle začínají mrznout, a proto musí být oblečeni, než vyjdou ven.

Nesmíme zapomenout na plemena psů, která jsou považována za zvláště vhodná pro alergiky, protože v zásadě nelínají. Protože je však jejich srst trvale v růstové fázi, je nezbytná pravidelná návštěva psího kadeřnictví nebo stříhání v letních měsících.

Správná péče při výměně kabátu

V závislosti na stavu srsti vašeho psa se liší požadovaná péče a ošetřovací nástroje. Pokud má váš pes dlouhou, hustou nebo kudrnatou srst se spoustou podsady, měl by být při výměně srsti až čtyřikrát týdně kartáčován a zbavován uvolněných chlupů, aby srst nebyla matná. Pravidelná péče navíc podporuje krevní oběh a usnadňuje regeneraci chlupů.

Mohu urychlit změnu srsti svého psa?
Změna srsti není pro majitele psů jen na obtíž, protože srst lze skutečně najít na nábytku, oblečení nebo v autě po celý rok ale je to také vyčerpávající čas pro psa. Vyvstává tedy otázka, zda a jak lze tento proces urychlit. Odpověď, která je pro mnohé spíše neuspokojivá, je, že změnu srsti nelze obvykle zkrátit, protože závisí na mnoha přírodních faktorech. Se správnou péčí a výživou však můžete svému čtyřnohému příteli poskytnout rozumnou podporu, a tím změnit jeho vlasy tak, aby to bylo snesitelné.

Jak již bylo zmíněno, pes by měl být kartáčován přibližně třikrát až čtyřikrát denně během příslušných měsíců. Tyto informace jsou samozřejmě velmi individuální a dokonce i noví majitelé rychle zjistí, který rytmus je nejlepší.

Pozitivní vedlejší účinek: pokud si pes zvykl na kartáčování v rané fázi a užívá si další péči, posiluje to vazby mezi vámi a vaším chlupáčem. Další výhodou každodenní péče je, že lze rychle identifikovat a léčit nejen parazity, jako jsou blechy nebo klíšťata, ale také kožní onemocnění nebo ekzémy.

Podpora správné výživy
Vedle péče hraje důležitou roli také strava, protože při vyvážené stravě a vhodných doplňcích lze pozitivně ovlivnit i změnu srsti. K podpoře metabolismu kůže a chlupů potřebuje pes vysoce kvalitní bílkoviny. Proteiny podporují produkci keratinu, klíčové složky psích chlupů.

Tip: Psí žvýkačky vyrobené z ryb nebo hmyzu jsou vynikajícím zdrojem bílkovin.

Kromě toho platí také pro psy, že vitamíny B, biotin a zinek mají pozitivní vliv na pokožku a chlupy. Krmení pivovarskými kvasnicemi a doplněk zinku může být užitečný. Esenciální mastné kyseliny ve formě přírodních olejů mohou také mít podpůrný účinek, takže pokožka přežije výměnu srsti co možná nejvíce bez šupin a přispívá k lesklé srsti. Jako obzvláště účinné se ukázaly oleje, které obsahují omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Může pomoci denní dávka až jedné lžíce lněného oleje, konopného oleje nebo lososového oleje. Pokud máte jakékoli další dotazy ohledně přípravků nebo příslušných dávek, poraďte se s odborníkem na krmivo nebo s veterinářem.

Problémy se změnou srsti: svědění, loupání atd.
Pro majitele psů stojí za to zdokumentovat začátek a konec dvou změn srsti ve zdravotním deníku. I když je přesný časový okamžik vždy ovlivněn vnějšími okolnostmi, jako jsou světelné podmínky a teplota, může být odchylka první známkou nedostatku výživy nebo minerálů nebo nemoci.

Dalšími známkami problémů se změnou srsti jsou silné svědění, lupiny nebo nadměrné vypadávání chlupů. Není neobvyklé, že pes při výměně srsti trpí suchou kůží, tvoří se šupiny a srst a zbytky srsti začnou svědit. Pokud můžete vyloučit zamoření ektoparazity, může vám rychle pomoci použití zvlhčujícího šamponu pro psy a pravidelná péče.

Kdy mám navštívit veterináře?
Pokud je srst vašeho psa matná, mastná nebo má plešaté skvrny nebo záněty, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. I když je příčinou pouze obvykle neškodné napadení parazity, jedná se o zamoření, které vyžaduje ošetření, které navíc psa oslabuje a činí náchylnějším k chorobám.

Většina výše uvedených příznaků je doprovázena příznaky, jako je svědění nebo únava. Někteří psi si olizují srst nebo znatelně vydávají nepříjemný zápach.

Kromě napadení parazity může za nepřirozeným vypadáváním vlasů také alergická reakce, napadení houbovou kůží nebo metabolické nebo ledvinové onemocnění. Problémy může způsobovat také stres nebo vhodnější hladina hormonů mimo rovnováhu . Veterinární lékař se může dostat na konec příčiny, například pomocí krevního obrazu, a zahájit další léčebné kroky.