Jak se starat o zdraví svého psa na dovolené?
Vzali jste si psa na dovolenou? To je nádherné! Nyní na něj musíte dávat pozor, protože na novém místě na něj čeká nějaká nebezpečí.
Stále více chovatelů se rozhodne jít se svým domácím mazlíčkem na dovolenou. Poradíme vám, jak se starat o zdraví svého psa na dovolené! Kopání v písku je jednou z oblíbených zábav mnoha psů, zejména těch, kteří se tak chovají, aby vytlačily zvířata z nory, jako jsou jezevčíci. A necháme je kopat na pláži, protože je snadné zaplnit díru později, aby do ní někdo nespadl. Taková zábava někdy ale končí očima znečištěným pískem. Pak je musíte umýt, nejlépe odstraňovačem make-upu (ne bavlnou, protože se může dostat do očí!) Navlhčená převařenou vodou nebo speciálním veterinárním očním prostředkem.
Pak sledujte, zda se z očí objevuje hnědavě žlutozelený nebo hnědý hnis. To ukazuje na bakteriální infekci a vyžaduje, aby oči byly navlhčeny antibiotikem. Samozřejmě to musí být doporučeno veterinářem, nesmíte používat žádné léky z vaší lékárničky sami!
Na tato místa neberte vašeho mazlíčka
- Hospody s hlasitou hudbou – pes má citlivý sluch!
- Ohňostrojové show – většina psů se bojí rány.
- Vodopády – také kvůli hluku a strachu z výšek.
- Místnost pro smažení ryb – pes by tam neměl jíst a vůně je lákavá …
Je váš pes vystaven riziku tetanu?
Tetanus je velmi nebezpečné onemocnění, které ochromuje svaly. Nejběžnější je, když se poraníme a zašpiníme ránu půdou. Proto jsou proti němu děti očkovány a očkování se doporučuje také pro dospělé (musí se opakovat každých 10 let). A co psi? Mohou získat tetanus, když kopají do země? Ukázalo se, že náchylní jsou, zejména pokud mají oslabenou imunitu (např. jsou po nějakém chirurgickém zákroku nebo dlouhé léčbě antibiotiky). To se děje méně často než u lidí. Pokud však náš mazlíček miluje kopání a poranil si tlapu, buďte ostražití. Příčiny to, že pes není v dobrém stavu poznáme podle neustálého napínání ocasu nebo narovnáváním tlapek, podivnými vráskami na čele nebo přibližováním uší k sobě, pojďme se psem k veterináři!
Dejte si pozor na vodu
Když je náš mazlíček již unavený, může to vypadat na chladnou koupel. Musíme však na to dávat pozor, protože ne každý pes umí dobře plavat. Obzvláště čtyřnozí s krátkým nosem (např. Buldok, mops, shih tzu), kteří se rychle unavují, nebo s dlouhou srstí s bohatou podsadou – protože vlhká srst se stává těžkou. Takový pes nemusí mít sílu vrátit se na břeh.
Pokud je to úpal
Jak se starat o zdraví svého psa na dovolené? Pokud pes dýchá velmi rychle a je rozrušený, může to být známka potěšení z dovolené, ale také začátek úpalu. Musíte ho přivést do chladné místnosti nebo ho ochladit vodou. Další fáze úpalu jsou mdloby, křeče a zvracení – pak je nutná pomoc veterináře, ale nesmíte zastavit chlazení psa po celou dobu, např. mokrými ručníky.
Jak se starat o zdraví svého psa na dovolené?
Chraňte svého psa před klíšťaty. Můžete si vybrat tablety, kapky na krku nebo speciální obojek.
Vezměte si dlouhé cvičné lano
Váš mazlíček je při chůzi v neznámém terénu v nebezpečí. Možná například, když něco pronásledujete, neočekávaně vám skončí silnice
Vždy noste s sebou láhev vody
Bude to užitečné pro vás oba (pro psa musíte mít také misku). V horkém počasí je snadné se dehydratovat! Pes je stále žíznivý, a jen tak může pes vychladnout.