Blechy u psa. Jak je rozpoznat a bojovat s nimi?
Blechy jsou častým strašákem majitelů domácích zvířat. Mytí a česání domácího mazlíčka nestačí. Podívejte se, jak se vypořádat s napadením blechami u vašeho psa.
Blechy u psů představují mimořádně nepříjemný problém jak pro samotné zvíře, tak pro jeho páníčka. Co máme dělat, když máme podezření, že je náš pes napaden blechami? A jaká opatření proti těmto parazitům účinně bojují?
Co jsou blechy zač?
Blechy jsou bezkřídlý hmyz se zploštělým tělem, které může dosahovat velikosti 1 až 6 mm. Tito parazité mají velmi skákavé nohy a žahavý sosací aparát, kterým čerpají krev ze svého hostitele. Domácí psi jsou nejčastěji obětí psí blechy (Ctenocephalides canis) a blechy kočičí (Ctenocephalides felis). Délka vývojového cyklu blech závisí na okolní teplotě. V domácích podmínkách může vydržet až 3 týdny. Dospělé blechy nakladou denně asi 20 mikroskopických vajíček, která vypadávají ze srsti psa a roznášejí se po celém domě.
Během několika dní se z vajíček vylíhnou larvy, které se uhnízdí v podestýlce, matracích a různých štěrbinách. Živí se odlupující se kůží a výkaly vylučovanými dospělými blechami. Po několika dnech se larvy vylíhnou, obalí se kokonem a vyvinou se v kukly. Mohou se téměř okamžitě vyvinout v dospělé blechy nebo zůstat v úkrytu po mnoho měsíců. Dospělé blechy se líhnou okamžitě na kůži zvířete a po 24 hodinách začnou klást další vajíčka.
Blechy u psa – jak je poznat?
Bleší kousnutí způsobuje svědění, podráždění kůže a dokonce silné alergické reakce projevující se ekzémy a alopecií. Při napadení těmito parazity se pes intenzivně škrábe a olizuje, což může vést k těžko hojitelným ranám. Svědění se týká především míst kolem uší, vnitřní strany stehen, břicha a zad. Silné napadení blechami může u oslabených zvířat a štěňat vést k anémii.
Při silném zablešení je přítomnost blech u psa viditelná pouhým okem. Malé a velmi pohyblivé blechy v podobě tmavě červených podélných teček lze zpozorovat při tření srsti zvířete na břiše a hřbetě. Invazi blech můžeme diagnostikovat také podle přítomnosti jejich exkrementů. Stačí, když na vlhký papírový ručník položíme chomáčky srsti s blešími exkrementy. Bleší trus obsahující natrávenou krev se rozpustí a zabarví papír do červena.
Jak bojovat proti napadení blechami u psa?
Důkladné umytí a vyčesání zvířete nestačí k tomu, abyste se zbavili blech, které se na něm živí. Kukly blech jsou odolné vůči většině insekticidů, vysokým teplotám a vysoušení, takže vyhubit tyto parazity není snadné. K potlačení napadení blechami je nutné používat léky, které likvidují jak dospělé formy blech, tak i vajíčka, larvy a kukly. Mohou to být přípravky, které obsahují fipronil a (S)-metopren. Kromě toho je třeba dbát na životní prostředí zvířete. Blechy kladou vajíčka i mimo hostitele. Najdeme je tedy všude tam, kde se náš domácí mazlíček rád zdržuje, tj. v postelích, pohovkách a kobercích. Doporučuje se tato místa důkladně vysávat a umývat.