Jak naučit psa dolů z gauče
Milujete trávení času se svým psem, ale dáváte přednost, když jsou všechny jeho tlapky na podlaze? Má přesto pejsek opačný názor a netrpělivě skočí na pohovku, postel a křeslo. Můžete ho to nějak odnaučit?
Staráte se o pejska jak nejlépe umíte. Poskytujete mu vše potřebné, chodíte na procházky, učíte ho, jak žít po boku lidí. Ale je tu něco, co nedokážete vydržet – srst psa na povrchu pohovky, chuchvalce uvíznuté v zadní části křesla a písek nanesený na gauč. Jednoduše řečeno, pes říká “ano” vašemu nábytku. Existuje snad účinný způsob, jak naučit svého psa, aby se nedostal na pohovku nebo postel?
Proč psi milují ležet na gaučích a křeslech?
V této věci se psi neliší od lidí – stejně jako my, milují pohodlí. Pokud si mají vybrat mezi tvrdou podlahou nebo o něco méně tvrdým kobercem a měkkou pohovkou, vyberou si pohovku. Kromě toho se cítí jako členové rodiny a rodina přece drží pohromadě – že? Psi tedy sledují, kde lidé tráví čas a plánují, jak se k nim přiblížit. Skákání na gauč, na kterém člověk sedí, tak se to zdá jako skvělý nápad z pohledu pejska! Gauče a postele jsou navíc nasyceny vůní domácnosti. Domácí zvíře se cítí dobře a bezpečně, zabalené do známých vůní.
Touha po milovaném páničkovi je také důvodem, proč se psi tak dychtivě derou na postele a křesla, když doma nikdo není. Pes, který zůstane každý den jen na podlaze a spí ve svém pelíšku, když je sám, ihned se posadí na pohovku.
Stejně důležitá je výška, kterou gauč poskytuje – pes může totiž vidět více a sledovat celé okolí. To je důvod, proč v domech s výběhem psi rádi leží na mezipatře, protože odtud mohou dokonale vidět, co se děje dole. Když diskutujete o důvodech, proč psi milují nábytek, nemůžete nezmínit židle u stolu. Ale tady je záležitost pravděpodobně jasná – psi jsou jasně poháněni láskou k jídlu. Už není možné být blíže k talířům než na židli u stolu!
Jak učit psa, aby se nedostal na pohovku?
Pokud se chystáte mít psa nebo jste šťastným majitelem štěněte, je to jednoduché. Nenechte štěně jít na nábytek, pokud nechcete, aby to dělal jako dospělý pes. Zjevně je to zřejmé, ale často malým dětem moc dáme a doufáme, že z toho nějak vyrostou … A tak to nefunguje. Pejsek se učí od prvních dnů v našem domě a získává návyky – dobré i špatné. Štěně o několika kilogramech nás může zahřát a můžeme si hrát smyšlenkou, že ho necháme ležet na gauči. Připomeňme si však, že za rok stejný pes už váží 30 kg a bude překvapen, proč si ho nyní přestáváme užívat.
Povzbuzujte, aby pes šel dolů
Nejjednodušší metodou je požádat hafíka, aby sestoupil na zem. Odměňte ho za to, že sestoupil – ne křikem! Aby pejsek skoči na podlahu, musíme ho povzbudit něčím – jídlem nebo hračkou, záleží na tom, co je pro něj přitažlivější. Pokaždé, když řekneme „dolů“, ukážme mu pochoutku nebo milovanou hračku. Jakmile je pes na zemi, odměníme ho a chválíme ho. Tímto způsobem se pes dozví, že opuštění gauče se vyplatí, protože je odměněn za to, že je na podlaze.
Časem přestaneme odměňovat psa po každém provedení příkazu, chválíme ho pouze slovy a atraktivní odměnu poskytujeme jen čas od času, překvapením, abychom posílili požadované chování.
Je důležité, aby se vše odehrávalo v atmosféře dobré zábavy a aby lezení na pohovku, ani aby opuštění pohovky nebylo něco špatného, ale jen dobře provedený úkol.